
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu” realizowanego przez NFOŚiGW.
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu” realizowanego przez NFOŚiGW.
To jeden z najważniejszych programów wspierających rozwój rynku biometanu w Polsce i szansa na uzyskanie dotacji nawet do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Najważniejsze informacje:
– termin składania wniosków: 18.05.2026 r. – 18.08.2026 r.
– budżet programu: 300 mln PLN
– beneficjenci: przedsiębiorcy
– wsparcie obejmuje budowę nowych instalacji fermentacji biomasy do produkcji biogazu wraz z modułem oczyszczania do biometanu oraz przyłączeniem do sieci gazowej
Kluczowe wymagania:
– realizacja inwestycji do 30.09.2030 r.
– na etapie składania wniosku konieczne jest m.in. posiadanie decyzji środowiskowej oraz warunków przyłączenia do sieci gazowej
– minimalna ilość biometanu przeznaczonego do wprowadzenia do sieci: 2 000 000 m³ rocznie
W praktyce oznacza to, że o sukcesie projektu będzie decydować nie tylko sama koncepcja inwestycji, ale przede wszystkim poziom jej przygotowania formalnego i technicznego.
Jeżeli planują Państwo inwestycję biometanową lub chcą zweryfikować gotowość projektu do aplikowania o środki — zapraszam do kontaktu.
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-20218

