Dofinansowanie dla magazynów energii
Dofinansowanie dla magazynów energii
Powrót do aktualności
21 czerwca 2023

Dofinansowanie dla magazynów energii

Szanowni Państwo,

 

postanowiliśmy napisać w przedmiotowej tematyce artykuł, ponieważ w ostatnim czasie pytanie „Czy są dotacje wyłącznie na magazyny energii elektrycznej” pojawia się na naszych skrzynkach mailowych niezwykle często. Pozwólcie zatem Państwo, że temat rozwiniemy.

 

Przede wszystkim odpowiadamy: „TAK, BĘDĄ PIENIĄDZE DLA NIEZALEŻNYCH* MAGAZYNÓW ENERGII DLA PRZEDSIĘBIORCÓW”.

*Zintegrowane z istniejącym źródeł OZE, które nie jest elementem projektu (stawiamy wyłącznie magazyn)

 

I na potwierdzenie tychże słów przybliżymy Państwu źródła, gdzie warto tych pieniędzy szukać w zależności od ich mocy zainstalowanej:

 

  1. MAGAZYN ENERGII ELEKTYCZNEJ DO 1 MWe

Zgodnie z obowiązującą linią demarkacyjną magazyny energii elektrycznej do 1MW ubiegać się mogą o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla danego województwa. Jeśli zatem planują Państwo budowę magazynu o mocy 1 MW w województwie wielkopolskim, wówczas możliwości dofinansowania szukać musimy w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Każde województwo publikuje swój własny harmonogram naborów wniosków, który aktualizowany jest przynajmniej raz na kwartał.

Jeśli Państwa projekt dotyczy budowy magazynu energii o mocy do 1MW wystarczy, że wskażecie Państwo lokalizację inwestycji, a my bardzo szybko będziemy w stanie poinformować zwrotnie czy w danym regionie przewidziane jest na ten cel wsparcie.

 

  1. MAGAZYN ENERGII ELEKTRYCZNEJ POWYŻEJ 1 MWe

W przypadku większych magazynów wchodzimy już na krajowy poziom wsparcia inwestycji. Dziś wiemy, że wsparcie magazynów powyżej 1 MWe będzie możliwe między innymi z poziomu programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko). Na tą chwilę jednak w harmonogramie jasno wskazano, że dla typu projektów: "Budowa lub rozbudowa magazynów energii elektrycznej” nie przewiduje się naboru w najbliższych 12 miesiącach. Oczywiście jeśli sytuacja się zmieni na pewno Państwa poinformuję.

 

Wiemy natomiast o potężnym wsparciu w ramach środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego, jakie ruszyć ma już w IV kwartale 2024 roku. Program o nazwie Niezależne magazyny energii elektrycznej ma być dedykowany instalacjom powyżej 2MWe. Wsparcie, jakie będzie można otrzymać stanowić będzie bezzwrotną dotację, która będzie mogła został uzupełniona pożyczką do 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Jeśli chcieliby Państwo otrzymać skrót informacji odnośnie przedmiotowego działania prosimy o wiadomość. Chętnie podzielimy się z Państwem naszą wiedzą.

 

To co dziś możecie Państwo zrobić to przygotować się do Wnioskowania o dofinansowanie. Jednym z elementów oceny projektów jest gotowość do ich realizacji. GOTOWOŚĆ = posiadane dokumenty, umożliwiające realizację projektu, aż do etapu uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Czego nie robić, by nie zaprzepaścić szans na pozyskanie wsparcia? Nie rozpoczynać budowy, nie podpisywać umowy z dostawcą technologii, nie wpłacać zaliczek.

 

Dodatkowe pytania? Pozostajemy do Państwa dyspozycji.