E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu
Z przyjemnością informuję, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu priorytetowego „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.
Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsięwzięć na środowisko poprzez działania inwestycyjne. Część 1) E-Kumulator – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu dedykowana jest kompleksowemu wsparciu przedsiębiorców przemysłowych, którzy chcą lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi oraz zmniejszać szkodliwe emisje do atmosfery. W ramach programu przewidziane jest wsparcie inwestycji z zakresu: zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, ograniczenia emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenków azotu oraz ograniczenia lub uniknięcia emisji pyłów.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Beneficjentami działania są Przedsiębiorcy.
Jakiego typu projeky mogą uzyskać wsparcie?
- Budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji produkcyjnych lub urządzeń przemysłowych, prowadząca do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych (w ramach własnych ciągów produkcyjnych), w tym poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi, odpadami lub prowadzące do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów.
- Przedsięwzięcia prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery dla instalacji opisanych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania jako obiekty energetycznego spalania.
- Przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania paliw o łącznej mocy w paliwie większej niż 50 MW, co najmniej do krajowych standardów emisyjnych dla instalacji o takiej mocy lub poziomów wynikających z konkluzji dotyczącej BAT, o ile zostaną dla tych źródeł określone, w tym np.: modernizacja urządzeń lub wyposażenie instalacji spalania paliw w urządzenia lub instalacje do ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
- Przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji do atmosfery z działalności przemysłowej (nie związanej bezpośrednio ze źródłami spalania paliw).
UWAGA!
Do wsparcia nie kwalifikują się przedsięwzięcia wykazane w Obwieszczeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej (M.P. z 2013 r. poz.15). http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP20130000015
Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie?
W terminie od 16.08.2016 r. – 16.12.2016 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Warunki wsparcia
Dofinansowanie w formie pożyczki do 75% kosztów kwalifikowanych:
- kwota pożyczki: od 1 mln zł do 90 mln zł,
- oprocentowanie pożyczki:
- na warunkach rynkowych (pożyczka nie stanowi pomocy publicznej): oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej ustalanej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14, 19.01.2008, str. 6) lub
- na warunkach preferencyjnych: oprocentowanie WIBOR 3M +50 p.b., nie mniej niż 2% w skali roku,
- częściowe umorzenie pożyczki: możliwe dla działania w zakresie graniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery dla źródeł spalania paliw o mocach 1 MW – 50 MW,
- okres finansowania – maksymalnie 15 lat,
- okres karencji – nie dłuższa niż 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
Jeśli posiadają Państwo inwestycje, jaka potencjalnie może kwalifikować się do wyżej przedstawionego działania i chcielibyście ją omówić pod kątem wytycznych Programowych – serdecznie zapraszam do kontaktu z biurem METROPOLIS.
Źródło: http://nfosigw.gov.pl