Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 (PROW 2007 - 2013) jest dokumentem określającym zakres i formę wsparcia obszarów wiejskich w Polsce w kolejnym okresie programowania, to jest w latach 2007-2013. Duża część przewidzianych w Programie działań jest kontynuacją instrumentów wdrażanych w latach 2004-2006 w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006, realizującego w Polsce tzw. działania towarzyszące Wspólnej Polityce Rolnej oraz Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006", realizującego cele Polityki Spójności UE.
PROW 2007 - 2013 został zaakceptowany w dniu 24 lipca 2007 roku na posiedzeniu Komitetu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej. Zaś w dniu 7 września 2007 r. decyzją Komisji Wspólnot Europejskich nr CCI2007PL06RPO001 został zatwierdzony do realizacji.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 jest finansowany zarówno z budżetu UE (Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - EFRROW), jak i z krajowych środków publicznych. Łączna kwota dofinansowania ze środków publicznych w ramach Programu to ok. 17,2 mld euro. Alokacja środków z budżetu UE wynosi ponad 13,2 mld euro. Udział krajowych środków publicznych wyniesie ok. 4 mld euro. Faktycznie do rozdysponowania jest około 14 mld euro, ponieważ blisko 3 mld stanowią zobowiązania z lat 2004-2006 podjęte w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006.
Zadania instytucji zarządzającej dotyczące wdrażania działań objętych programem wykonuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencja Rynku Rolnego (ARR), samorządy województw (SW) oraz podmiot wyłoniony zgodnie z przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.
Rolę agencji płatniczej pełni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie uzyskanej akredytacji.
Priorytety i działania w ramach PROW:
Oś: 1 Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego
-
1.1.1 Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie
-
1.1.2 Ułatwianie startu młodym rolnikom
-
1.1.3 Renty strukturalne
-
1.1.4 Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów
-
1.2.1 Modernizacja gospodarstw rolnych
-
1.2.3 Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej
-
1.2.5 Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa
-
1.3.2 Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności
-
1.3.3 Działania informacyjne i promocyjne
-
1.4.2 Grupy producentów rolnych
Oś: 2 Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich
-
2.1.1 i 2.1.2 Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)
-
2.1.4 Program rolnośrodowiskowy (Płatności rolnośrodowiskowe)
-
2.2.1 i 2.2.3 Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne
-
2.2.6 Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych
Oś: 3 Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej
-
3.1.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
-
3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
-
3.2.1 Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej
-
3.1.3, 3.2.2, 3.2.3 Odnowa i rozwój wsi
Oś: 4 LEADER
-
4.1/4.1.3 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju
-
4.2.1 Wdrażanie projektów współpracy
-
4.3.1 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja
Linki:
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa